Afganlar Giderse, Hayvancılık Biter Diyen Bakana Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!
 • Kırklar Haber
 • news
 • Afganlar Giderse, Hayvancılık Biter Diyen Bakana Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Afganlar Giderse, Hayvancılık Biter Diyen Bakana Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Ünal Büyükdere

08-07-2024 15:48
8 Temmuz 2024 15:48
Afganlar Giderse, Hayvancılık Biter Diyen Bakana Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Türkiye’deki Afganların gitmelerinin hayvancılığı bitireceğini ifade Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a tepkiler çığ gibi büyüyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat geçtiğimiz günlerde bir röportajında Türkiye’deki Afganların gitmeleri durumunda hayvancılığın biteceğini savundu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat verdiği röportajda “Ürün o kadar çok ki, çiftçi toplayacak adam bulamıyor. Ciddi bir elemansızlık problemi var. Bu açık yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklamaları kamuoyunun gündemine oturdu. Bolat’ın açıklamalarına tepkiler giderek artıyor.

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklamalarına tepki göstererek “Bu tipte söylemler ülkenin nasıl YANLIŞ yönetildiğinin itirafıdır! Sağ hükümetler yıllarca KÖYDEN-Şehre göçü destekledi ve istedi. Bu şekilde şehirlerde oylarını artırmayı planladılar. Şimdi de hayvancılık yapacak insan kalmadı diye göçmen getirmeyi savunuyorlar.  Yalan mı?” ifadelerini kullandı.

Bir tepki de Ünlü Ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan geldi.

Şatıroğlu “Çağdaş ülkeler yapay zekayı geliştirmeye çalışıyor. Bizde yurt dışına giden doktorlar için “giderlerse gitsinler” ama Afgan çobanlar için “25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz” deniyor. Biz daha zeka aşamasını geçemedik. O yüzden sıra zekanın yapayına gelemiyor.” diyerek tepki gösterdi.

Bakan Bolat’ın açıklamalarına kamuoyundan gelen tepkiler ise;

“Afganlar yokken et yiyemiyor muyduk, bu neyin kafası?”

“Erken seçim tarım ve hayvancılığı düzeltir”

“Afganlar gelmeden önce hayvancılık yoktu galiba…”

“Afganlar yokken hayvancılığın durumunun daha iyi olduğunu biri bakana hatırlatabilir mi? Yoksa AKP’den önce hayvancılık yoktu mu diyecek.”

“Tarımdı, hayvancılıktı… Bu memlekette daha önce taş yemiyorduk. Birileri ucuz işçi bulacak, cebinden az para çıkacak diye 13 milyonu aşkın sığınmacı ve kaçak tehdidini yumuşatmasın.” şeklinde oldu. (Ü.Büyükdere)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.