“AKP’nin Yaptığı Türkiye’ye Büyük Bir İhanettir”

“AKP’nin Yaptığı Türkiye’ye Büyük Bir İhanettir”

Bahar Çelik

27-06-2024 16:35
27 Haziran 2024 16:35
“AKP’nin Yaptığı Türkiye’ye Büyük Bir İhanettir”

CHP’li Bahadır Erdem, ülkemizde yaşayan sığınmacılar hakkında çarpıcı açıklamalar yaparak “AKP’nin Yaptığı Türkiye’ye Büyük Bir İhanettir” dedi.

CHP’li Bahadır Erdem, ülkemizde yaşayan sığınmacıların Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu vurgulayarak iktidar partisini sert bir dille eleştirdi.

Erdem açıklamasında “Otuz beş yıllık Vatandaşlık ve Yabancılar Hukuku hocası olarak açıkça söylüyorum ki, bugün ve yarınlarımız için Türkiye’nin en büyük sorunu AKP iktidarının son 12 yılda ülkeye bilinçli bir şekilde doldurduğu 10.000.000’u aşkın sığınmacıdır.

Türkiye dünyanın en yüksek sayıda sığınmacı kabul eden ülkesi haline getirilmiştir.

Herkesin merak ettiği gündemdeki soru ise bütün bu yabancılar Türkiye’den uluslararası hukuka uygun olarak gönderilebilir mi?

EVET GÖNDEREBİLİRİZ.

Uluslararası hukuka ve insan haklarına uygun olarak bütün bu sığınmacıları ülkemizden geri yollayabiliriz.

Bütün dünya da bunu kabul etmek zorundadır. Bu konuda kimseyi dinlemek zorunda değiliz.

Bu işin formülü şudur:

1- Cumhurbaşkanı tarafından ülkeye kabul edilen Suriyeli geçici sığınmacılara ilk olarak Ekim 2011 tarihinde verilen ‘geçici sığınmacı hakkı’ kaldırılacak.

Böylece Suriyeli geçici sığınmacılar CB’nın kaldırma kararı ile o tarihten itibaren Türkiye’de ‘kaçak şekilde bulunan yabancı’ konumuna gelecek.

2- Türkiye’de kaçak konumdaki Suriyeliler, ülkesinden kaçan Suriye vatandaşlarına her yıl af çıkaran Beşar Esat ile görüşülerek, çıkardığı aflarda ilan ettiği gibi Suriye’ye geri göndereceğimiz Suriyelilere işkence ya da başka hiçbir insanlık dışı, kötü muamele yapılmayacağına dair güvenceler alındıktan sonra, Türk hükümeti tarafından belirli bir plan ve program dahilinde Suriye’ye geri gönderilecek.

3- Geri gönderme plan ve programının ekonomik boyutunun paylaşılması için de Suriye savaşının baş sorumlusu ABD ve AB ile çeşitli görüşme ve anlaşmalar yapılacak. Bu ülkeler beş kuruş vermese dahi 15 seneye yaklaşan süreçte Suriyelilere harcadığımız milyar dolarlar ve ülkenin içinde bulunduğu büyük tehlike düşünüldüğünde bu insanları ülkelerine geri göndermek için harcanacak bütçeye Türkiye rahatlıkla katlanabilir. Katlanmak zorundadır.

3- Esat’ın çıkardığı ve ilan ettiği af kanunları Türkiye’nin bu insanların ‘geçici sığınmacı hakkını kaldırması ve ülkelerine geri göndermesi’ için uluslararası hukuk ve insan hakları bakımından yeterli hukuki gerekçedir.

4- Afganlar başta olmak üzere diğer Ortadoğu ülkeleri ve Afrika’dan kaçak olarak Türkiye’ye gelen bütün diğer milyonlar ise derhal ülkeden sınır dışı edilmek zorundadır.

Hiçbir devlet ülkesine kaçak giren yabancıyı ülkede tutmaz. Derhal sınır dışı eder. Bu her devletin ülkesi üzerindeki sahip olduğu münhasır haklarından bir tanesidir.

Nitekim hiçbir Türk vatandaşını ne AB ne ABD ne de diğer devletler vize almadan ülkesine sokmaz.

2023 yılında Avrupa Birliği, 200.000 Türk vatandaşına vize vermedi. Görünen o ki yakında yeşil pasaporta da vize uygulayacak. Bunun sebebi Türkiye’nin dünyadaki en büyük sığınmacı yuvası haline gelmesidir.

ÖZETLE

SINIR NAMUSTUR.

YUKARIDA SAYDIKLARIM ULUSLARARASI HUKUKA VE İNSAN HAKLARINA UYGUNDUR. YAPILMASI İÇİN EKSİK OLAN TEK ŞEY İKTİDARDAKİ İRADE VE NİYETTİR.

AKP’nin yaptığı Türkiye’ye büyük bir ihanettir.

Millet bu iktidarı ilk seçimde değiştirerek, ülkesinin sınırlarını da evlatlarının yarınlarını da korumayı bilir.” ifadelerini kullandı. (B.Çelik)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.