Bakanlık Tuvaletlerine 24 Milyon Lira mı Harcanacak?

Bakanlık Tuvaletlerine 24 Milyon Lira mı Harcanacak?

Ünal Büyükdere

09-07-2024 14:50
9 Temmuz 2024 14:50
Bakanlık Tuvaletlerine 24 Milyon Lira mı Harcanacak?

CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan, TBMM’ye bir soru önergesi sunarak Hazine ve Maliye Bakanlığı binasındaki tuvaletlerin 24 milyon lira harcanarak yenileneceği iddialarını sordu!

CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi sundu.

Özkan önergesinde “Asgari ücretin 17 bin TL, açlık sınırının 18.978, TL, yoksulluk sınırının 61.820, TL olduğu, yaklaşık 4 milyon emeklinin 10 bin TL’nin altında, 50 milyon vatandaşımızın açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda olduğu ülkemizde, bakanlığınızın 17 Mayıs 2024’te kendi yayınladığı Tasarruf Tedbirleriyle İlgili Genelge’ye uymayarak Hazine ve Maliye Bakanlığı binasındaki tuvaletlerin 24 milyon lira harcanarak yenileneceği iddiaları basında ve kamuoyunda yer almıştır.

Buna göre;

– Bir taraftan tasarruf genelgeleri yayınlayıp, yeni vergi düzenlemeleri ile vatandaşı inim, inim inletirken, Bakanlığınızın kendi yayınladığı genelgeye rağmen, Bakanlık tuvaletlerinin 24 milyon TL’ye yenileneceği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu tuvaletlerin yenilenmesinin nedeni, nedir? Ödenecek ücret ne kadardır?

– Asgari ücretin 17 bin TL, açlık sınırının 18.978, TL, yoksulluk sınırının 61.820, TL olduğu, yaklaşık 4 milyon emeklinin 10 bin TL’nin altında, 50 milyon vatandaşımızın açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda olduğu ülkemizde, Maliye Bakanlığının tuvaletlerinin yeniletilmesi işi için 24 milyon lira ödenecek olmasını nasıl açıklarsınız?

– Vatandaşlarımız yiyecek ekmek bulamazken, Hilton lavabolu, seramik kaplamalı lüks tuvaletleri nasıl kullanacaksınız? Lüks tuvaletler bakanlığınızın görevlerini yerine getirmesi için gerekli midir?

– Yaşadığımız büyük depremde mağdur olan vatandaşlarımıza verilen kira yardımının kesilip, barınma, gıda ihtiyaçlarının hala karşılanamamasına rağmen, bakanlığınızın 24 milyon lira harcayarak lüks tuvaletler yaptırmasını nasıl açıklarsınız?” ifadelerini kullandı. (Ü.Büyükdere)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.