Burhanettin Bulut: “5 Ayda 640 Bin Kişi İşini Kaybetti”

Burhanettin Bulut: “5 Ayda 640 Bin Kişi İşini Kaybetti”

Cumhuriyet Halk Partisi

25-06-2024 14:28
25 Haziran 2024 14:28
Burhanettin Bulut: “5 Ayda 640 Bin Kişi İşini Kaybetti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, bu yılın ilk 5 ayında 640 bin 346 kişinin işini kaybettiğini vurgulayarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, bu yılın ilk 5 ayında 640 bin 346 kişinin işini kaybettiğini, İşsizlik Sigortası Fonu’na başvuran emekçilerden sadece yarısına işsizlik ödeneği bağlandığını kaydetti.

Bulut, “İşsiz kalan her iki kişiden biri işsizlik ödeneği alamıyor. İşsiz kalan vatandaş ekonomik krizde herhangi bir gelirden yoksun şekilde kaderine terk ediliyor. İşsizlik ödeneğinin önündeki engeller kaldırılmalı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, bu yılın ocak-mayıs dönemini kapsayan 5 ayda işsizler ordusuna 640 bin 346 kişinin daha katıldığını kaydetti. İşten çıkarılan 640 bin 346 kişinin işsizlik ödeneği alabilmek amacıyla İşsizlik Sigortası Fonu’na başvuruda bulunduğunu belirten Bulut, işini kaybedenlerden sadece 313 bin 700 binine işsizlik ödeneği bağlandığını bildirdi.

“İşsizlik Maaşı Aslanın Ağzında”

İşsizlik Sigortası Fonu’nun adeta işsizlik ödeneği vermemek üzerine bir amaç edindiğini kaydeden Bulut, “İşsizlik ödeneğinden, işsiz kalmadan önceki son 120 gün çalışıyor olan ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemiş olma koşullarına sahip olanlar yararlanabiliyor. İşsizlik maaşı neredeyse aslanın ağzında. Bu şartları taşımayıp işsizlik maaşına başvuramayanlar da hesaba katıldığında işsiz kalan vatandaş sayısı çok daha yüksek” ifadelerini kullandı.

“Emekçi Kaderine Terk Ediliyor”

Ekonomik kriz ortamında işini kaybeden her iki kişiden birinin işsizlik ödeneği alabildiğini belirten Bulut, şöyle devam etti:

“İşsiz kalan vatandaş kaderine terk ediliyor. İşsizlik ödeneği alabilmenin şartı ağır olduğu için vatandaş gelirsiz kalıyor. İşsizlik ödeneğine ulaşmanın önündeki engeller mağduriyeti daha da artırıyor. İşsizlik sigortasından yararlanma şartı emekçilerin lehine olacak şekilde kolaylaştırılmalıdır. Fonda toplanan para emekçinin alın teridir ve emekçiler için kullanılmalıdır.”

“Dar Gelirlinin Ümüğünü Sıkıyorlar”

Sadece işsiz kalan vatandaşların değil 10 bin lira sefalet ücretine mahkûm edilen emeklinin de açlık sınırının 2 bin lira altında ücrete talim etmek zorunda bırakılan asgari ücretlinin de zor durumda olduğunu kaydeden Bulut, “İktidarın kemer sıkma üzerine kurulu, dar gelirlinin ümüğünü sıkmaya, vergilerle soyup soğana çevirmeye odaklı ekonomi politikaları vatandaşı vurdu. Asgari ücretliye temmuzda ara zam yapılması, evinden çıkamayan faturalarını bile ödeyemeyen emekliye seyyanen zam yapılması zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

(Cumhuriyet Halk Partisi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.