Büyük Emekli Mitingine Davet!

Büyük Emekli Mitingine Davet!

Cumhuriyet Halk Partisi

24-05-2024 11:55
24 Mayıs 2024 11:55
Büyük Emekli Mitingine Davet!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Pazar günü düzenlenecek olan Büyük Emekli Mitingini için çağrıda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, CHP’nin 26 Nisan Pazar günü Tandoğan Meydanı’nda yapacağı emekli mitingi için çağrıda bulundu. Bulut, “22 yıl içerisinde fakirleştirilen bir toplum var ama bugün açlık sınırında yaşamlarıyla mücadele etmeye çalışıyorlar. 10 bin lira aylık demek, ‘Bu ülkede sen aç kal kardeşim’ demek. Emekli mitingimizi Ankara Tandoğan’da Pazar günü saat 14.00’te gerçekleştireceğiz. Bugün içinde bulundukları duruma itiraz eden emekliler, onların yakınları, bu konuda hassasiyet yaşayan herkesi bu mitinge davet ediyoruz.

Bu ülkede bir beka sorunundan bahsediliyorsa en büyük beka sorunu, emeklilerin aldıkları aylıklar. 22 yıl içerisinde fakirleştirilen bir toplum var ama bugün açlık sınırında yaşamlarıyla mücadele etmeye çalışıyorlar. 10 bin lira aylık demek, ‘Bu ülkede sen aç kal kardeşim’ demek. İstedikleri de bu iktidarın hükümete geldiğindeki oranlar. O günkü oranlara bakıldığında asgari ücretin tam bir buçuk katıydı en düşük emekli maaşı. Bugünkü rakamlara bakarsanız 26 bin almaları gerekiyor. 26 bin lira almaları gereken bir kesimi siz 10 bin liraya mahkum etmiş durumdasınız. O nedenle emekli mitingimizi Ankara Tandoğan’da Pazar günü saat 14.00’te gerçekleştireceğiz. Bugün içinde bulundukları duruma itiraz eden emekliler, onların yakınları, bu konuda hassasiyet yaşayan herkesi bu mitinge davet ediyoruz. 10 bin lira aylığa mahkum edilen emekli sadece bir partiye oy veren kesim değil ki, her görüşten emekliler var. O yüzden de tüm sivil örgütleri, tüm STK’ları, herkesi bu mitinge davet ediyoruz. Emekçi kesimin, emek örgütlerinin mutlaka bu mitingde olmaları gerekiyor. Bir anlamda onlar da ev sahibi niteliğinde.

Mitingde insanca yaşam talebi gelecek. En az asgari ücret tutarında bir emekli aylığı talebi gelecek. Her şeyden önce bu ülkede yaşayan herkes onurluca yaşamayı hak ediyor. Bugün emeklilerin içinde bulunduğu durum hem açlıkla sınanıyor hem de onuruyla mukayese ediliyor. Burada bakıldığında emeklilerle ilgili bir oran en önemli gösterge. Son 5 yılda huzurevinde yatan emekli sayısı yüzde 41 oranında artmış durumda. Bu artık emeklilerin torununa harçlık veremez, kahveye gidemez, toplum içerisine çıkamaz durumda. Kendisini huzurevine atar hale gelmiş durumda. O nedenle herkesi hassasiyetle bu mitinge davet ediyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, ”KYK yurtlarının yaz döneminde 1 aylık süreyle ücretsiz şekilde emeklilerin kullanımına açılacağını duyurmuştu. İktidarın emeklilere tatil müjdesini nasıl”’ değerlendiriyorsunuz sorusuna Bulut, “Bu iktidarın komikliğinden bir tanesi. Eğer emeklilere bir kaynak ayıracaklarsa önce sarayın bütçesinden kıssınlar. 2023 nisandaki harcamayla 2024 nisan ayındaki harcamayı karşılaştırdığınızda tam 8 kat artmış durumda. Otoyollara yapılan zamlar keza aynı şekilde. Emekliye verilenlere bakıldığında sözlerini bile tutamaz haldeler. ‘5 bin lira ikramiye vereceğim’ diyen Cumhurbaşkanı, emekliye 5 bin lira bile verememiş, 3 bin lira vermiş ikramiye vermiş durumda. Önce kendilerinden kıssınlar, emekliye versinler” yanıtını verdi. (Cumhuriyet Halk Partisi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.