“Büyüklerimizle Kırklareli Yöresel Yemekleri Yapıyoruz”

“Büyüklerimizle Kırklareli Yöresel Yemekleri Yapıyoruz”

Kırklareli Üniversitesi

27-05-2024 14:57
27 Mayıs 2024 14:57
“Büyüklerimizle Kırklareli Yöresel Yemekleri Yapıyoruz”

Türk Mutfağı Haftası “Kırklareli Balkan Şefleri Buluşması” etkinlikleri kapsamında “Büyüklerimizle Kırklareli Yöresel Yemekleri Yapıyoruz” atölye çalışması gerçekleştirildi.

Kırklareli Üniversitesi Prof. Dr. Bülent Şengörür ve Eşi Ferah Şengörür Türk Mutfağı Haftası “Kırklareli Balkan Şefleri Buluşması” etkinlikleri kapsamında Kırklareli Üniversitesi Gastronomi Araştırma ve Uygulama Mutfağında düzenlenen “Büyüklerimizle Kırklareli Yöresel Yemekleri Yapıyoruz” başlıklı atölye çalışmasına katıldı.

Atölye çalışması etkinliğinde Kırklareli’nin farklı kırsal bölgelerinden kadınlar Balkan ülkelerinden gelen şeflerle birlikte Kırklareli’nin yöresel lezzetlerinden olan Brakana Tatlısı, Bin Çocuk ve Kabak Böreği yemeklerini hazırlayarak, yöresel lezzetleri tanıttılar.

Düzenlenen etkinliğe Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencileri de destek verdi.

Düzenlenen Gala Gecesi sunumunun ardından Kırklareli Valisi Birol EKİCİ ve protokol üyeleri tarafından “Kırklareli Balkan Şefleri Buluşması” etkinliklerine katkı sunan; Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan şeflerine teşekkür belgeleri takdim edildi. (Kırklareli Üniversitesi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.