Çocuklarınızı Fissür Örtücü İle Diş Çürüklerinden Koruyabilirsiniz!
 • Kırklar Haber
 • news
 • Çocuklarınızı Fissür Örtücü İle Diş Çürüklerinden Koruyabilirsiniz!

Çocuklarınızı Fissür Örtücü İle Diş Çürüklerinden Koruyabilirsiniz!

Haber Merkezi

27-05-2024 14:55
27 Mayıs 2024 14:55
Çocuklarınızı Fissür Örtücü İle Diş Çürüklerinden Koruyabilirsiniz!

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çocuk Diş Polikliniği hekimi DT. Ayşe Gül YILMAZ, Fissür uygulamasının çocukları diş çürüklerinden koruduğunu söyledi.

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çocuk Diş Polikliniği hekimi DT. Ayşe Gül YILMAZ çocuklarda ve gençlerde Fissür çürüklerinin daha kolay oluştuğunu vurgulayarak bu çürükleri önlemenin yollarını anlattı.

1. Ayşe Gül YILMAZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Fissur örtücüler, arka dişler üzerindeki oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olurlar. Sıvı şeklinde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içine tamamen akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır.  Yükseklik oluşturmaz.

Fissür çürükleri çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşur, bu nedenle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanmalıdır.

Diş üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve sadece birkaç dakika sürer.

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir, buna rağmen yıllar sonra bile %85-90 oranında dişler üzerinde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Diş gıcırdatma ve sert gıdaların sıkça tüketilmesi Fissür Örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üzerinden düşmesine sebep olabilir. Fissür Örtücülerin diş minesine bağlanma kuvveti, uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üzerinde kalma ömrü de o kadar uzun olur. İdeal Fissür Örtücü uygulamasında en etkili faktör çocuğunuzun uyumudur. Eğer Fissür Örtücü düşerse, çocuğunuzun dişi daha önce hiç Fissür Örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla çürüğe karşı dirençlidir. Fissür Örtücü düştükten sonra 6 ay içerisinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir. Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle çocukların diş fırçalama alışkanlığı edinmesi, ağız hijyenine dikkat etmesi ve düzenli olarak diş hekimine muayene olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.