Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi!

Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi!

Haber Merkezi

05-06-2024 11:48
5 Haziran 2024 11:48
Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi!

Dereköy Kara Hudut Kapısı Modernizasyonu Projesi Değerlendirme Toplantısı; Türkiye ve Bulgaristan Heyetlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Dereköy Kara Hudut Kapısı Modernizasyonu ile Tır Trafiğine açılması çalışmaları Değerlendirme Toplantısı; Kırklareli Valisi Birol Ekici, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Dimitar Glavçev, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak ve iki ülke heyetlerinin üst düzey katılımıyla Dereköy Kara Hudut Kapısı Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Gerçekleşen Toplantıya Türkiye Heyetinden Kırklareli Valisi Birol Ekici, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırklareli Belediye Başkanı Derya Bulut, Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık, Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Başkonsolosu Tolga Orkun, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Oğuzhan Şatıroğlu, Vali Yardımcısı Mahmuthan Arslan, Kırklareli İl  Emniyet Müdürü Sinan Çamuroğlu, Kırklareli İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Cemalettin Akyüz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Bölge Müdürü Mehmet Zahid Talha Arar, Trakya Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürü Nihat Kınık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu, Kırklareli Ticaret İl Müdürü Mustafa Uzan, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altınel ile Bulgaristan Heyetinden Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Dimitar Glavçev, Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve İyileştirme Bakanı Violeta Koritarova, Turizm Bakanı Yevtim Miloshev ile Çevre ve Su Bakanı Petar Dimitrov, Bulgaristan Burgas Valisi Maria Neykova ile Türkiye ve Bulgaristan Gümrük yetkilileri katıldılar.

Toplantı Kırklareli Valisi Birol Ekici, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Dimitar Glavçev, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Konuşmaların ardından Ticaret Bakanlığınca Dereköy Kara Hudut Kapısının başlanacak modernizasyon çalışmalarına yönelik davetlilere proje tanıtım sunumu gerçekleştirildi.

Sunumun ardından Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Dimitar Glavçev, “Düzensiz göçle mücadele konusunda Türkiye’ye ne kadar teşekkür etsek azdır” diyerek sözlerine başladığı konuşmasında, dost ülkeler Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iletişimin ve ilişkilerin her geçen gün arttığını söyledi. Gümrük kapılarımızı büyüterek aramızdaki iletişimi daha da artırmayı hedefliyoruz dedi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici’de yaptığı konuşmasında Türkiye’nin Dereköy Sınır Kapısı Modernizasyon Projesi’nin iki ülkenin de ihtiyaçlarının gözetilerek yapılacağını ifade ederek, “Bu projeyle iki ülke arasında gönül köprüsünün güçleneceğine inanıyorum. İki ülke arasındaki kapının en iyi şekilde yapılmasını sağlayacağız.” dedi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici konuşmasının devamında, düzensiz göçle mücadele konusunda Türkiye’nin kararlılığını vurguladı. Bu konuda çok katı önlemler alındığına işaret ederek, “Ben ve Edirne Valimiz Sayın Yunus Sezer, sık sık Bulgaristan’daki ilgililerle tedbirleri gözden geçiriyoruz. ‘Sıfır geçiş, sıfır geri itme’ politikasını izliyoruz. Biz de Bulgaristan’a Avrupa’nın diğer ülkelerinden itilen göçmenleri geri itmedikleri ve hava geçişlerini engelleme çabaları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak’ta yaptığı konuşmasına Dereköy’ün tır geçişlerine 1987’de kapatıldığını anımsatarak başladı. Konuşmasının devamında Bulgaristan ve Türkiye’deki sınır kapılarının sadece iki ülke arasındaki sınır kapıları olmadığının, dünya ticareti için de çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Uçarmak, “Bu kapılar tüm dünyanın yükünü taşıyor. Projeye merkezde son rötuşları yapıp en kısa zaman da başlayacağız.” diyerek, modernizasyon çalışmalarına bu yıl başlanacağını dile getirdi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Dimitar Glavçev, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak’ın konuşmalarının ardından Türkiye ve Bulgaristan Heyetlerinden toplantıya katılan üst düzey yetkililer ile sunumu gerçekleşen ve kısa sürede başlanacak Dereköy Kara Hudut Kapısının proje çalışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulundular. (Haber Merkezi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.