Diyaliz Skandalı Hakkında Konuştu!

Diyaliz Skandalı Hakkında Konuştu!

Asena Baysa

04-06-2024 14:46
4 Haziran 2024 14:46
Diyaliz Skandalı Hakkında Konuştu!

Burdur Devlet hastanesinde diyalize giren hastalarda yaşanan sorunlar ve üç hastanın ölümünün ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Burdur Devlet hastanesinde diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe şikâyetleriyle hastaneye geldi. Hastalardan bazılarının durumunun ağırlaşması üzerine yetkililer, diyalize giren hastaların tamamını hastaneye çağırarak gözlem altına aldı.

Yaşanan bu olayların ardından Bakanlığın talimatı ile diyaliz tedavisi gören 33 hasta başka hastanelere sevk edildi.

Yaşanan bu olayların kamuoyunda gündem olması ve tepkilere neden olması sebebiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca açıklamasında “25 Mayıs’ta, ikisi yoğun bakımda yatmakta olan otuz üç hastamız Burdur Devlet Hastanesinde diyaliz tedavisine girmiştir.

Diyaliz seansını bitirip eve nakli sağlanan hastalardan bazılarında baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı gibi şikayetler görülmesi üzerine diyaliz tedavisi alan tüm hastalar hastanemizde gözetim altına alınmıştır.

Acil durum değerlendirmeleri yapılarak, iki yoğun bakım hastamız dahil, hastalarımızın on dördü entübe halde stabilize edilmiştir.

Hastalarımızın üçü Isparta, yirmi üçü Antalya, altısı Afyon, biri ise Denizli’ye diyaliz ve yoğun bakım ihtiyacıyla nakledilmiştir. Nakledilen tüm hastalarımızın sağlık durumları tarafımdan hassasiyetle takip edilmiştir.

Bu süreçte, eşlik eden kronik rahatsızlıklarının da etkisiyle, biri önceden yoğun bakım hastası olan ileri yaşlardaki üç hastamızı maalesef kaybettik.

Bugün itibariyle entübe durumda olan hastamız kalmamıştır. On dört hastamızın tedavileri devam etmektedir.

On altı hastamız taburcu edilmiştir. Tedavileri devam eden hastalarımızın durumları iyiye gitmektedir. Kendilerine acil şifalar diliyorum.

Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan bu üzücü olayın her yönüyle yakından ilgilenmeye devam edeceğim. Olaya ilişkin adli ve idari soruşturma süreçleri devam etmektedir.” ifadelerini kullandı. (A.Baysa)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.