Düzenlemenin Durdurulması ve İptali Talebiyle Dava Açıldı!

Düzenlemenin Durdurulması ve İptali Talebiyle Dava Açıldı!

Haber Merkezi

10-07-2024 12:25
10 Temmuz 2024 12:25
Düzenlemenin Durdurulması ve İptali Talebiyle Dava Açıldı!

Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlara Ait Yetkilerin Ticari Şirketlerce Kullanılmasına İlişkin düzenlemeye dava açıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 12. maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’da dava açıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Dava konusu Yönetmelik maddesiyle, Kentsel Dönüşüm Danışmanlık ve Müzakere Kuruluşlarına, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a aykırı olarak “Danışmanlık ve Uyuşmazlıkların Çözümü Alanlarında Faaliyet Gösterme” yetkisi verilmiştir.

Dava konusu düzenlemede kentsel dönüşüm danışmanlık ve müzakere kuruluşlarının ticaret şirketi olduğu açıkça belirtilmiştir. Ticaret şirketleri üzerinden hukuki danışmanlık hizmeti verilemeyeceği dikkate alındığında değişikliğin Anayasa’ya ve Avukatlık Kanunu’nun 35. ve 63. maddelerine aykırı olduğu açıktır.

Düzenlemeyle münhasıran avukatlara ait hak ve yetkiler Kentsel Dönüşüm ve Müzakere Kuruluşlarına verilerek, Kuruluşların hukuki danışmanlık hizmeti verebilmelerinin ve yargılama faaliyeti gerektiren konularda bir nevi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi gibi faaliyet göstermelerinin önü açılmıştır.

Söz konusu nedenlerle TBB tarafından Anayasa’ya ve Avukatlık Kanunu’na aykırı düzenlemenin iptali, ayrıca yürütmenin durdurulması talep edilmiştir.” denildi. (Haber Merkezi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.