El Terlemesi Neden Olur?

El Terlemesi Neden Olur?

Bülten

02-06-2024 14:46
2 Haziran 2024 14:46
El Terlemesi Neden Olur?

El terlemesi, çoğu insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Genellikle stres veya sıcak hava koşulları gibi dış etmenlerle tetiklenir.

Ancak bazı durumlarda el terlemesi, hormonal dengesizlikler veya genetik faktörler gibi daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Terlemenin önlenmesi için antiperspirantlar, iontoforez cihazları ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleler önerilmektedir. El terlemesinin kontrol altına alınması sosyal ve profesyonel yaşamda önemli bir rahatlık sağlar.

Aşırı el terlemesi diğer bir ifadeyle palmar hiperhidroz kontrol edilemeyen ve yoğun düzeyde sıvı kaybı olarak tanımlanabilir. Bu durumun kaynağında ise ter bezlerinin gereğinden fazla çalışması vardır. Bilindiği üzere ter bezleri vücutta en çok koltuk altı, ayak ve el bölgesinde bulunur. Hiperhidroz çeken hastalar fazla miktarda ter salgıladığı için devamlı olarak bu bölgeler ıslak konumdadır. Avuç içinde daha çok görülen bu problem yaşam standartlarını olumsuz etkileyebilir. Özellikle el terlemesinin bireyde aşırı bir durum haline gelmesi özgüven eksikliği ve utanma belirtilerini tetikleyebilir. Genel olarak el terlemesinin nedenleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

Stresle mücadelede problem yaşama, endişe ve sinirlilik hali, panik atak, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi hastalıkların olması

Doğuştan gelen ve genetik faktörler

Hormonal değişimlere bağlı ergenlik sonrası görülen etkiler

Isıl denge toleransının düşük olması

Korku ve endişe yaşanmasına bağlı olarak adrenalin, epinefrin ve kortizol hormonun dengesiz salgılanması, bununla birlikte ellerde ekrin tez bezlerinin yoğun olması

Menopoz dönemine girilmesi ve adet döngüsünde olma

Bazı vücuda alınan ilaçların yan etki göstermesi

Aşırı el terlemesine neden olan hiperhidroz hastalığının olması

Tiroid ve şeker hastalığı gibi kronik ya da metabolik hastalıkların varlığı

İltihap ve enfeksiyon düzeyinin yükselmesi

Bu belirtilerin bazıları doğuştan başlayabilirken birçoğunun ergenlikten sonra görüldüğü de bir gerçektir. (Bülten)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.