Gecikmeli Olarak Kira Artışları Etkilenecek!

Gecikmeli Olarak Kira Artışları Etkilenecek!

Batuhan Ataç

05-06-2024 13:01
5 Haziran 2024 13:01
Gecikmeli Olarak Kira Artışları Etkilenecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda kira artışlarına dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı.

TCMB Başkanı Karahan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği sunumda, piyasadan toplamda 1,5 trilyon TL’den fazla likidite çektiklerini açıklarken, faiz indirimlerine de değindi.

‘Enflasyon görünümünde kalıcı kötüleşmeye imkan vermeyeceğiz’ diyen TCMB Başkanı, gıda fiyatlarındaki artışların lokanta ve otel fiyatlarını olumsuz etkilediğine de vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, kira fiyatlarıyla ilgili de konuşarak “Parasal sıkılaştırma sonrasında ise, konut fiyatlarındaki artış hızı önemli ölçüde yavaşlamıştır. Konut fiyatlarının artış eğilimi tüketici enflasyonundaki eğilimin altında seyretmektedir. TCMB bünyesinde yapılan çalışmalar, diğer unsurların yanı sıra konut fiyatları değişiminin, kira enflasyonunu aynı yönde etkilediğine işaret etmektedir.  Dolayısıyla, konut fiyatlarındaki yavaşlamanın, ilerleyen dönemde gecikmeli olarak kira artışını sınırlayabileceğini değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı. (B.Ataç)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.