“Güçlü, Dayanıklı, Yaşanabilir Kentler”

“Güçlü, Dayanıklı, Yaşanabilir Kentler”

Bülten

11-06-2024 13:33
11 Haziran 2024 13:33
“Güçlü, Dayanıklı, Yaşanabilir Kentler”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, başkan seçilmesinin ardından ‘Güçlü, Dayanıklı, Yaşanabilir Kentler’ vurgusuyla açıklama yaptı.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Değerli vatandaşlarım, Sevgili yerel yöneticiler,

Belediyecilik tarihimizin yeni ve umut dolu bir dönemine adım atıyoruz. Bu yeni dönemi siyasetçilerden çok, milletimizin 2019 ve 2024 yerel seçimlerinde ortaya koyduğu irade şekillendirmektedir. Her iki seçimde de vatandaşlarımız, ülkemizi uzun süredir esir almış olan ağır siyasi kutuplaşma atmosferinin dışına çıkmayı başarmıştır. Yerel siyasetin kendine özgü dinamikleri bu seçimlerde güçlü biçimde işlemiş, 86 milyon vatandaşımızın tercihi reel ve rasyonel bir zemin üzerinde şekillenmiştir.

Bu aziz millet, yerel seçimlerde belirli bir siyasi partiyi değil, belirli bir siyasi anlayışı öne çıkarmış ve onu talep etmiştir. Vatandaşın talebi, siyasetin imtiyaz ve çıkar kavgası olmaktan çıkarılmasıdır. Büyük ve can yakan sorunlara karşı tüm siyasi ve idari aktörler arasında güçlü bir işbirliği ve dayanışma tesis edilmelidir.

Bu yolda atacağımız ilk adımın, belediyeler arasında yüksek iş birliği ve dayanışma mekanizmaları kurulması olduğuna inanıyorum. Bu iş birliği ve dayanışma iklimini yerel yönetimler ile merkezi yönetim arasında da hakim kılmalıyız. Kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmanın ve şehirlerimizin sorunlarını etkili ve hızlı şekilde çözebilmenin başka bir yolu yoktur.

Türkiye Belediyeler Birliği, belediyeler arasında işbirliği ve dayanışmayı güçlendirerek, belediyeciliği fikren ve fiilen geliştirerek vatandaşlarımızın refahını artırmayı hedefleyen bir kurumdur. Bu görev tanımı, tecrübe aktarımını ve birlikte çalışmayı kapsar. Türkiye Belediyeler Birliği’ni hiçbir mensubuna ayrımcılık hissi yaşatmayan bir kurum haline getirmekte kararlıyız.

Türkiye Belediyeler Birliği yeni dönemde tamamen eşitlikçi ve demokratik bir anlayışla çalışacaktır. Birliğimiz, daha çok ve daha kaliteli iş üretmeye, vatandaş lehine daha fazla sonuç almaya odaklanacaktır. Birlik olarak kendimizden başlayarak yerel yönetimlerin kurumsal yapılanmasını yenileyeceğiz. Yerel yönetimlerin de aktif katılımıyla, merkezi ve yerel yönetim dengesini yeniden kuracak, yerelliği güçlendirecek bir reformu hayata geçireceğiz.

Görev sürem boyunca, bu hedefleri gerçekleştirmek için var gücümle çalışacağım. Yerel yönetimlerde adalet, eşitlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda, hep birlikte güçlü, dayanıklı ve yaşanabilir kentler oluşturacağız” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.