Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Projelerine İlişkin Keşif Yapıldı!
 • Kırklar Haber
 • news
 • Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Projelerine İlişkin Keşif Yapıldı!

Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Projelerine İlişkin Keşif Yapıldı!

Asena Baysa

11-07-2024 15:26
11 Temmuz 2024 15:26
Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Projelerine İlişkin Keşif Yapıldı!

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi, DOKU Derneği, Kırklareli Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. Ozan Topuz, Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Projelerine İlişkin Keşif yaptı.

Gerçekleştirilen keşif çalışmaları kapsamında Kırklareli Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada “Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi, DOKU Derneği, Kırklareli Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. OZAN TOPUZ eşliğinde

 1. Kırklareli İli Merkez ilçesi Kuzulu Köyü sınırları içerisinde yer alan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesine ilişkin
 2. Kırklareli İli Vize ilçesi, Soğucak Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanan kalker ocakları ve kırma eleme tesisi projesi ilişkin
 3. Kırklareli İli Vize ilçesi Sergen Köyü bölgesinde yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesine ilişkin keşiflerde yer aldık.

Keşifte ;yapılmak istenen ocakların köylerin su kaynakları üzerinde olduğu, ruhsat sahalarının tamamen ormanlık alanlarda olması, içerisinde bir çok canlı türünün olduğu, çevresinde tarım alanlarının , mera alanlarının , bağlık alanların olduğu , işletme sırasında on binlerce ağacın kesileceği , patlatmalar yüzünden suların azalacağı ve kirleneceği devamında çıkan tozlar yüzünden tarım alanlarının , meraların ve bağların olumsuz etkileneceği , çevreye yayılan tozlar yüzünden ormanların fotosentez yapamayacağı , köylünün geçim kaynaklarından biri olan arıcılığın ve bal üretiminin olumsuz etkileneceği, ekosistemdeki tüm canlıların yaşam hakkını tehdit edeceğini savunduk.

Hazırlanan proje dosyaları ve raporlar incelendiğinde; alınacak tedbirler yönünden yetersizlikler, bilimsel verilerin eksikliğiyle, var olan maden ocaklarıyla birlikte değerlendirildiğinde bölgenin daha fazla maden ocağını kaldıramayacağı anlatıldı.

Bizler doğayı ve yaşamı korumaya devam edeceğiz. Çünkü Anayasanın 56. maddesi herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına sahiptir der, Anayasanın 44. maddesi tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılması ve tahribi önlenmelidir der, Anayasanın 169. maddesi orman alanları daraltılamaz ve zarar verecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez der. Bizler, doğaya rağmen değil doğaya uyarak var olabiliriz. Köyümüz, şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız bizim o sevdiğimiz haliyle; gelecek için hem bize hem yeni nesillere bir miras!” denildi. (A.Baysa)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  300x250r

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.