Kültür Turizm Bakanına Soru Önergesi!

Kültür Turizm Bakanına Soru Önergesi!

Asena Baysa

06-07-2024 14:01
6 Temmuz 2024 14:01
Kültür Turizm Bakanına Soru Önergesi!

CHP Kırklareli Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Fahri Özkan, Kültür ve Turizm Bakanının yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Özkan soru önergesinde “Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanmasını arz ederim.” ifadelerini kullanarak Kültür ve Turizm Bakanına 7 soru yöneltti.

CHP Kırklareli Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Fahri Özkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Vakıflar Genel Müdürlüğünde, depremde yıkılan veya hasar gören vakıf eserleri ve camiler için yapılan ihaleler ve bu ihalelerle ilgili yolsuzluk iddiaları basında ve kamuoyunda yer almıştır.

Buna göre;

– Depremde yıkılan veya hasar gören ve acil olarak onarım ve sağlamlaştırma ihalesi yapılan veya yapılacak olan vakıf eseri ve camilerin sayısı kaçtır?  Belirlenen ihale bedelleri ne kadardır?

– Vakıflar Genel Müdürlüğünde yeterli sayıda personel olmamasına rağmen, acil şekilde sağlamlaştırma ihalesi yapıldığı, bu ihalelerin yaklaşık maliyetlerle hazırlıp, biran önce gerçekleştirilmesi için personele baskı yapıldığı iddiaları doğru mudur?

– Pazarlık usulü yapılan 300 adet sağlamlaştırma ihalelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi için kurumunuzda yeterli teknik personel var mıdır? Var ise görevli teknik personel sayısı kaç kişidir?

– 170 cami, medrese gibi vakıf eserleri için acil bir şekilde yaklaşık maliyet hazırlatıldığı ve bunların ihalesine bir an önce çıkılması istenildiği doğru mudur? Doğru ise bu acelenin nedeni nedir?

– İhaleleri alacak firmaların Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu tarafından belirlenerek Vakıflar Genel Müdür yardımcısı Aydın Cem Aslanbay ve Sanat Eserleri Ve Yapı İşleri Daire Başkanı Şengül Koncagül’ e bildirildiği, bu kişiler tarafından yüklenici firmaya ihalenin kendisine verileceği söylendiği iddiaları doğru mudur? Bu durum kamu İhale kanununa uygun mudur? Değil ise bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

– İhale bedelinin yüzde 10’u tutarındaki meblağın, ismini belirtecekleri şirkete yatırılması istendiği, gerekçe olarak da adı geçen şirketin depremzedelere yardım ettiği, iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ihalelerin verildiği firmalardan deprem yardımı adı altında alınan paralar hangi hesaba yatırılmaktadır? Tutarı ne kadardır? Bu durum yasal mıdır?

– Yüklenici olarak belirlenen firmanın kendisine söylenen bedeli yatırdıktan sonra, kendi belirlediği 4 firma ile ihaleye girdiği, anlaşmalı biçimde bu şekilde en düşük teklifi kendisi verdiği için ihalenin kendisinde kaldığı iddiaları doğru mudur? Bu şekilde bugüne kadar kaç ihale verilmiştir? Bu ihalelerin tutarı ne kadardır?” sorularını sordu. (A.Baysa)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.