“Maaş Zamları Enflasyonu Katılaştırıyor!”

“Maaş Zamları Enflasyonu Katılaştırıyor!”

Asena Baysa

24-05-2024 15:54
24 Mayıs 2024 15:54
“Maaş Zamları Enflasyonu Katılaştırıyor!”

Ekonomist Atilla Yeşilada, Youtube kanalında “UYARIYORUM: Ekonomi Programı’nın 6 ay ömrü kaldı” başlıklı videosunda gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Atilla Yeşilada geçtiğimiz günlerde kendi Youtube kanalında yayınladığı “UYARIYORUM: Ekonomi Programı’nın 6 ay ömrü kaldı” başlıklı videosunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi programı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Atilla Yeşilada, ekonomi programının 6 ömrü kaldığı vurgusu yaparak “Dışardan para yağıyor, “lokal” mudiler dövizden TL’ye dönüyor. Her TC vatandaşının birincil özlemi olan güçlü TL’ye kavuştuk. Hatta, yaz aylarında hayat pahalılığı da biraz olsun hafifler. Ama, yetmez, Mehmet Şimşek’in uyguladığı Ekonomik İstikrar Programı’nda çok yol katedildi de, daha enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirecek “dönülemez noktaya” gelemedik.

Kur istikrarı da çok kısa vadeli yabancı fonların fırsatçı alımlarıyla temin edildi. Kalıcı olmayabilir. Türkiye’yi hem global konjonktürün hızla değişimi hem de içerde enflasyon baskılarının yeniden şiddetlenmesiyle zor bir kış bekliyor.

Mehmet Şimşek’in acilen bütçede TL400-500 milyar kesinti yapması lazım. Kış aylarında TCMB faizinin de yeniden yükseltilmesi gerekecek korkarım.” dedi.

“Maaşlara geçmiş enflasyon kadar zam yapmak enflasyonu katılaştırıyor. Hedef enflasyon kadar zam yapılmalı.” diyen Yeşilada maaş zamlarıyla geçmiş dönem enflasyon arasındaki bağın koparılması gerektiğini ifade etti.

Ekonomist Atilla Yeşilada, “En önemlisi bu yılda bir ya da 6 ayda bir yapılan periyodik olarak yapılan ücret ve maaş zamlarıyla geçmiş enflasyonun alakasını kesmek. Çünkü bu enflasyonu katı hale getiriyor. Siz enflasyonla mücadele ediyorsunuz 50’den 30’a indiriyorsunuz. Ama sene başında 17 milyon emekli 5 milyonun üstünde kamu çalışanı var. Onlar geçmiş enflasyon kadar bir daha zam alıp o parayı da harcıyorlar. Bu periyodik zamlara karşı değilim tabi ki herkes Türkiye’nin refahından büyümesinden pay alacak. Ama hedef enflasyona göre ayarlanması lazım. Size ne yapılması gerektiğini söyleyeyim. Sene sonunda Erdoğan çıkacak ya da Mehmet Şimşek en son enflasyona hadi yüzde 45 diyelim. Diyecekler ki ben 2025 yılı için size yüzde 45 zam yapmıyorum. 2025 hedefimiz yüzde 17’dir, hepizin yüzde 17 zammı alın çenenizi kapatın. Bununda seçmen açısından nelere mal olacağını çok iyi biliyoruz” dedi. (A.Baysa)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.