Milli Yas’a Tepkiler Sürüyor!

Milli Yas’a Tepkiler Sürüyor!

Bahar Çelik

21-05-2024 16:43
21 Mayıs 2024 16:43
Milli Yas’a Tepkiler Sürüyor!

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi sonrasında ülkemizde 1 günlük milli yas ilan edildi. Tepkilerin ardı arkası kesilmiyor!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi sonrasında Türkiye’de 1 günlük milli yas ilan edildi.

Önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan, Reisi için 1 günlük milli yas kararı çıktı ve bugün ülkedeki bayraklar yarıya indirildi.

Yas kararının ardından kamuoyundan çok sayıda tepki geldi. İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin geçmişte yaptıkları gündeme yeniden geldi. Bir tepki de gazetecilerden geldi. Gazeteci Şirin Payzin sosyal medya hesabından bir paylaşımla yas tutmadığını vurguladı.

Gazeteci Şirin Payzin yaptığı paylaşımda “Tabii ki eli kanlı bir adamın arkasından yas tutmuyoruz. Ne İran’da rejime direnen kadınlar tutuyor ne de idam edilen, öldürülen, cezaevine atılan, yurt dışına sürgüne giden gençler ve aileleri. Mahsa Amini’nin katledilmesinden sonra özgürlükleri için, adalet için, eşitlik için, suçluların cezalandırılması için yılmadan direnen İranlı kadınlar, gençler için yas yok Reisi’nin geride bıraktığı utanç dolu siyasi mirası konuşmak, hatırlamak, hatırlatmak var sadece…” ifadelerini kullandı.

Bir paylaşımda Cüneyt Özdemir’den geldi. Özdemir YouTube kanalından yaptığı yayını paylaşarak “İran bizi neredeyse hiç umursamazken 1 günlük yas ilan edilmesini doğru bulmuyorum. Bu kaza bize İran’ın askeri donanım olarak aslında nasıl bir kağıttan Kaplan olduğunu da gösterdi!” dedi.

Gazeteci Sedef Kabaş depremde kaybettiğimiz vatandaşları hatırlatarak “Depremde kaybettiğimiz on binlerce insanımız için milli yas ilan etmeyenler; milli değerlerimize düşman olanlar için milli yas ilan ediyor!” diyerek tepkisini dile getirdi.

Gazeteci ve Sunucu Candaş Tolga Işık İliç’i hatırlattı. Candaş Tolga Işık “Kusura bakmayın ama ben İran Cumhurbaşkanı’nın yasını filan tutmak istemiyorum. Bir yas tutacaksak eğer İliç’te göz göre göre ölüme yollanan ve 3 aydır toprağın altında ulaşılamayan 9 işçinin yasını tutsaydık keşke!” ifadelerini kullandı. (B.Çelik)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.