Özel “22 Yıllık Tahribatı Yüklenecek Değiliz”

Özel “22 Yıllık Tahribatı Yüklenecek Değiliz”

Bahar Çelik

22-06-2024 12:54
22 Haziran 2024 12:54
Özel “22 Yıllık Tahribatı Yüklenecek Değiliz”

Armağan Çağlayan’ın programına katılan CHP Lideri Özgür Özel, ilerleyen günlerde gerçekleşecek Mehmet Şimşek ile CHP heyetinin görüşmesiyle ilgili konuştu.

Armağan Çağlayan’ın programına katılan CHP Lideri Özgür Özel, gündeme dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Program esnasında Armağan Çağlayan, geçtiğimiz günler Durmuş Yılmaz’ın attığı tweet i sordu.

Çağlayan, CHP Lideri Özel’e “Durmuş Yılmaz bir tweet attı. ‘Cumhuriyet Halk Partisi Mehmet Şimşek’le birlikte ekonomi programı çalışacakmış ama ben şundan endişe ediyorum 22 yılın faturasını Cumhuriyet Halk Partisiyle birlikte paylaşmak için bu yapılıyor.” diyor. Nedir bu işin aslı?” sorusunu yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel konuyla ilgili açıklamasında “Biz Mehmet Şimşek’le ekonomi programı çalışmayacağız. Biz Cumhurbaşkanıyla oturduk konuştuk. Dedik ki 10 bin lira maaşla geçinen emekli, Temmuz başında enflasyon iyileştirmesi yapmayacağınızı söylediğiniz asgari ücretli, açıkladığınız fiyatlara isyan eden çay ve buğday üreticileri, yarın fındık gelecek üzüm gelecek, narenciye falan ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan. Bunun için para lazım. Burada Mehmet Şimşek kemer sıkıyor. Dedim ki krizin sorumlularına değil, krizin mağdurlarına yöneliyor. Bu insanlar kur korumalı mevduattan paralarına para katanlar değil kur korumalı mevduat için 1.2 trilyon lirası alınıp zenginlere verilen garibanlar bunlar. Bu kişilerden krizin faturasını çıkartamazsınız. Bunun için bu vergi sisteminin değişmesi lazım. Türkiye’nin gelir adaletsizliğine müdahale etmek için adil bir vergi sistemi olması lazım. Biz iktidara gelince bunu yapacağız ama benim şu an Türkiye’yi erken seçime götürecek gücüm yok. 130 Milletvekiliyle olmuyor 360 lazım. Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım ve bunu mecliste yapmamız lazım. Erdoğan dedi ki; ‘Mehmet Şimşek gelsin, onunla bir görüşün’ olay bu.

Biz Mehmet Şimşek’le onun neoliberal politikalarını veya işte eskiden irrasyoneldim şimdi çok rasyonelim. Sen zengine rasyonelsin şu anda. Yoksullar için alabildiğine irrasyonelsin hala daha. Benim mevzum bu. Mehmet Şimşek ile ekonomi programı falan çalışacak değiliz. ‘Emekli maaşına, asgari ücrete zam yapamam, para yok’ diyene ‘Gel parayı buradan buluruz’ diyoruz, mesele bundan ibaret.

Kimse merak etmesin, 22 yıllık tahribatı yüklenecek değiliz.” ifadelerini kullandı. (B.Çelik)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.