Özgür Demirtaş’tan Kayyum Tepkisi!

Özgür Demirtaş’tan Kayyum Tepkisi!

Bahar Çelik

04-06-2024 14:52
8 Haziran 2024 16:51
Özgür Demirtaş’tan Kayyum Tepkisi!

Önceki gün Hakkari Belediyesine atanan kayyuma tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Önceki gün DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, Akış’ın görevden uzaklaştırıldığını ve Hakkari Valisi Ali Çelik’in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini duyurdu. Hakkari Belediyesine atanan kayyumun ardından kamuoyundan tepkiler gelmeye başladı.
casibom
Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ‘Kayyum atamak FAŞİZMdir!’ diyerek kararın yanlış olduğunu vurguladı. Demirtaş açıklamasında “Hukuk Devletinde Siyasetçi suç işlemişse izlenecek yol bellidir. “Bir Belediye Başkanı suç işlerse, hukuken suçu kesinleşince görevden uzaklaştırılır. Yerine, o belediyenin meclisi arasından biri mecliste “başkanvekili” seçilir ve seçilmiş irade göreve devam eder. O da suç işlerse süreç TEKRAR eder…”

Milli irade, Milli irade diye gezenlerin Milli iradeyi tanımamaları hazindir.” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, bu açıklamasının ardından bir açıklama daha yaparak “En Ufak bir HATA var ise lütfen beni Uyarın:

Ben Kayyum Atanmasını Doğru Bulmuyorum. Kayyum Atanmasını (her nereye ve her kime olursa olsun) Milli İradeye aykırı buluyorum. Bu konudaki NET görüşlerim şu şekilde. En Ufak bir Mantık Hatam var ise lütfen beni uyarın:

1) Bir insan ister Terör ister başka bir neden ile suçlu ise derhal cezasını çekmelidir.

2) Bir insan Terör örgütleri ile ilişkili ise asla seçimlerde aday olmamalıdır.

3) Terör örgütleri ile ilişkili olduğu bilindiği halde bir kişi seçimlerde aday yapılıyorsa, o kişiyi aday yapan Hükümetin bu işten bir çıkarı vardır.

4) Bir kişi Terör örgütleri ile Alakalı ise Aday olamamalıdır. Aday olmuşsa Terör örgütleri ile alakalısı var denilememelidir. Bunun tek istisnası Hükümetin istihbarat ZAAFI olmasıdır, ya da kasıttır.

5) Bir Belediye başkanı diyelim ki (çok güçlü olduğu söylenen (!) istihbarattan geçerek) aday oldu ve seçildi sonradan terör ile ilişkisi çıktı. Bu durumda her suçlu gibi görevden el çektirilir.

6) Görevden el çektirilen Başkan yerine Kayyum ATANMAZ. Bu Milli İradeye aykırıdır. Meclis Yeni Başkan Seçer. Milli İstihbarat inanılmaz bir şekilde yeni seçilen başkana da yanlışlıkla TEMİZ kağıdı vermişse !!, o da görevden alınır, Meclis yeni Başkan Seçer.

7) Kayyum Atamak seçimleri hiçe saymak olacaktır. Demokrasiye darbedir. Demokrasiye darbe ise dönüp dolaşıp benim uzmanlık alanım olan EKONOMİYE darbe vurmaktadır.

Lütfen Yapmayalım Derim.” dedi. (B.Çelik)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.