“Samanı Bile İthal Eden Bir Ülke Haline Geldik”

“Samanı Bile İthal Eden Bir Ülke Haline Geldik”

Asena Baysa

15-06-2024 15:08
15 Haziran 2024 15:08
“Samanı Bile İthal Eden Bir Ülke Haline Geldik”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezince geçtiğimiz gün Tekirdağ, Hayrabolu’da buğday mitingi düzenlendi. Özel düzenlenen mitingde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz gün Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından buğday mitingi düzenlendi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen mitingde CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarım ülkesiyken, samanı bile ithal eden bir ülke haline geldik” diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Tekirdağ, Hayrabolu’da Buğday Mitinginde gerçekleştirdiği konuşmada, “Buğdayın ekim alanları 1998’de 9,8 milyon hektarken, bugün 6,8 milyon hektara geriledi. Yani 25 yıl geçti. Nüfusumuz 25 milyon arttı ama buğday tarımı yaptığımız alan 3 milyon hektar azaldı. 3 milyon hektar alan ne demek? 5 tane Tekirdağ demek. 5 Tekirdağ büyüklüğünde toprağımızda 25 yıl öncesine göre daha az buğday ekiliyor. Oysa nüfus arttı. Boğaz arttı. İhtiyaç arttı. 2002 yılında 67 milyon nüfusumuz vardı. AKP iktidarı geldiğinde, o tarihte 20 milyon ton buğday üretiyorduk. Şimdi nüfusumuz 84 milyon, yine 20 milyon ton buğday üretiyoruz. Ama o günden bugüne 48 milyon ton buğday ithal ettik. Türkiye kendi kendine yeten, kendi karnını doyurabilen bir ülkeyken, şimdi buğdayı bile, samanı bile ithal eden bir ülke haline geldi” ifadelerini kullandı. (A.Baysa)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.