TREDAŞ’tan, “Şah Kartal”ına Özel İzolasyon!

TREDAŞ’tan, “Şah Kartal”ına Özel İzolasyon!

Bülten

11-07-2024 13:29
11 Temmuz 2024 13:29
TREDAŞ’tan, “Şah Kartal”ına Özel İzolasyon!

TREDAŞ, “Şah Kartal”larının enerji hatlarından zarar görmemesi için yuvalara yakın direklerde izolasyon çalışması gerçekleştiriyor.

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Doğayı Koruma Birliği’nin nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için “kırmızı listeye” aldığı Şah Kartal`larının enerji hatlarından zarar görmemesi hedefi ile izolasyon çalışmalarına devam ediyor. TREDAŞ ekipleri, Doğa ve Kültür Derneği (DOKU) ile yapılan iş birliği kapsamında Şah Kartal ve yavrularının korunması için yuvaya yakın direklerde izolasyon işlemi gerçekleştirdi.

Trakya’nın Şah Kartal’ın üreme bölgelerinden biri olduğuna işaret eden TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, “Doğal yaşamın korunmasının, ekosistem dengesi ve biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi açısından kritik öneme sahip olduğu biliniyor, Şah Kartal gibi türlerin yaşam alanlarını korumaya yönelik çalışmaların içinde olmak mutluluk verici” dedi.

12 YILDIR DÜZENLİ OLARAK İZLENİYOR

12 yıldır Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği (BSPB) ve Türkiye’deki doğa korumacılar tarafından düzenli olarak izlenen Şah Kartal`ın Trakya popülasyonunun karşı karşıya olduğu tehditlerden birinin enerji hatları olduğu ve özellikle yavru kartalların uçma deneyimleri olmaması sebebiyle bu tehditten daha fazla etkilendiği ifade ediliyor.

Bu tehdidin özellikle yuvalar ve beslenme alanları çevresinde en aza indirilmesi amacıyla, DOKU Derneği ve BSPB Avrupa Yeşil Kuşağı kapsamında BestBelt programı tarafından desteklenen “Şah Kartal`ın Kadim Diyarı” isimli proje yürütülüyor. 2025 yılına kadar devam edecek proje, Trakya’daki üreyen Şah Kartal nüfusunun bilimsel yöntemlerle izlenmesini, türe yönelik tehditlerin belirlenerek azaltılmasını ve türün bölgesel ölçekte korunması için bir acil durum eylem planının hazırlanmasını kapsıyor.

PROJENİN EN ÖNEMLİ PAYDAŞLARINDAN BİRİ TREDAŞ

Projenin en önemli paydaşlarından olan TREDAŞ ile yapılan teknik istişareler sonucunda Şah Kartal yuvalarının yakın çevresindeki elektrik hatlarının izolasyon çalışmaları devam ediyor. Doğa ve Kültür Derneği arazi ekibi tarafından tespit edilen ve kartalların geleceği için potansiyel tehlike oluşturan elektrik hatları TREDAŞ ile paylaşılarak proaktif şekilde gerekli koruma çalışmaları gerçekleştiriliyor. (Bülten)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.