Türk Mutfağı Haftası Başladı

Türk Mutfağı Haftası Başladı

Trakya Kalkınma Ajansı

23-05-2024 10:43
23 Mayıs 2024 10:43
Türk Mutfağı Haftası Başladı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde başladı. Tekirdağ Valisi Sayın Recep Soytürk’ün katılımıyla gerçekleşen açılış etkinliğinde Trakya Kalkınma Ajansı, ilin coğrafi işaretli ürünlerini ve gastronomi kültürünü tanıttı.

Vali Soytürk, etkinlik alanında kurulan stantlarda sergilenen yöresel ürünler ve tescil süreçleri Trakya Kalkınma Ajansı tarafından tamamlanan coğrafi işaretli ürünlerle ilgili bilgi aldı.

Yöresel ürünlerin Türk Mutfağındaki önemine değinen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bugün bin yılları aşan kültür, gelenek, hikâye ve tecrübenin eseri olan zengin Türk Mutfağını kutluyoruz. Biz de buradaki standımızda, kurum olarak tescil süreçlerini yürüttüğümüz Tekirdağ’ımızın coğrafi işaretli yöresel ürünlerini tanıtıyoruz. Tekirdağ’ın hali hazırda coğrafi işaret tescilli 10 adet yöresel ürünü bulunmaktadır. Trakya Kalkınma Ajansı olarak bu sayıyı arttırmayı ve nihayetinde bölgemizde coğrafi işaret tescili olmayan yöresel ürün kalmamasını hedefliyoruz. Böylelikle yöresel ürünlerimizin gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasını sağlamayı, üretici ve tüketicilerimizi korumayı amaçlıyoruz. Trakya’mızda ürettiğimiz yöresel ürünlerimizin hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda tanınırlığını artırmayı, pazar değerlerini yükseltmeyi ve nihayetinde üreticimizin daha yüksek bedellerle ürünlerini tüketiciyle buluşturmasını sağlıyoruz.” dedi.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri, hafta boyunca farklı ilçelerimizde çeşitli organizasyonlarla devam ederek 27 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. (Trakya Kalkınma Ajansı)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.