Türkiye Barolar Birliği’nden Filistin’e Destek!

Türkiye Barolar Birliği’nden Filistin’e Destek!

Bülten

29-05-2024 11:25
29 Mayıs 2024 11:25
Türkiye Barolar Birliği’nden Filistin’e Destek!

Türkiye Barolar Birliği İsrail’in Filistin halkının çadır kentine yönelik saldırısına karşı basın açıklamasında bulundu.

İsrail’in Filistin’e düzenlediği çadır kent saldırısında onlarca insan ve masum çocuğun ölmesi üzerine Türkiye Barolar Birliği tarafından bir basın açıklaması yapılarak Filistin’e destek verildi.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada “Filistin halkına karşı işlediği savaş suçlarına bir yenisini ekleyen İsrail’in, daha önce yerinden ettiği insanların kaldığı çadır kente yönelik saldırısı, insanlığa saldırı anlamını taşımaktadır. Yanarak çöken çadırlarda içlerinde çocukların ve kadınların da bulunduğu en az 45 masum insanın hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralı da bulunduğu gerçeği ortadayken, uluslararası kurum ve kuruluşların bu vahşeti durduramaması, dünya tarihine büyük bir utanç olarak geçecektir.

Daha evvel savaş ve soykırım suçlarının cezalandırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) nezdinde İsrail’in işlemiş olduğu suçlarla ilgili yaptığımız başvuruda “soykırım kastı” kavramının üzerinde durarak, bu kastın varlığının delili olan fiilleri ve açıklamaları ortaya koymuştuk. UCM Savcılığının, aralarında Devlet Başkanı’nın da bulunduğu bazı İsrailli yetkililer hakkında tutuklama talep ederken ortaya koyduğu hukuki değerlendirmede “soykırım suçu”nun unsurlarına yer vermemiş olmasının ne denli büyük bir eksiklik olduğu bugün bir kez daha görülmüştür.

Daha önceki başvurularımızda ve açıklamalarımızda da ifade ettiğimiz üzere, Filistinlilere karşı en ağır insanlık suçları işlenmektedir. Uluslararası hukukun, çocuklar ve masum siviller hayatlarını kaybettikten sonra failleri cezalandırması adaletin yerine gelmesini sağlamayacaktır. Aslolan soykırım kastının varlığının artık daha da belirgin olduğu insanlığa karşı suçların derhal engellenmesidir.” ifadelerine yer verildi. (Bülten)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.