Vatandaştan Sonra Memuru Hedef Aldı!

Vatandaştan Sonra Memuru Hedef Aldı!

Cumhuriyet Halk Partisi

14-05-2024 12:11
14 Mayıs 2024 12:11
Vatandaştan Sonra Memuru Hedef Aldı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat “Kamuda Tasarruf” adı altında açıklanan tedbirlere tepki gösterdi.

“Ekonomik krizin bedeli emekçilere ödetiliyor!” ifadelerini kullanan Karabat, Maliye Bakanı Şimşek’e seslendi; “Yüz milyarlık ballı ihaleleri neden görmezden geliyorsunuz da memurun ekmeğinden tasarrufa gidiyorsunuz?” dedi.

Krizin Bedeli Emekçilere Ödetiliyor

Kamuda tasarruf adı altında açıklanan tedbirlere tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat; “Emekçilerin her geçen gün yoksulluğa mahkûm edildiği, eşitsizliğin ve gelir adaletsizliğin en temel sorun haline geldiği bir süreçte ekonomik krizin bedelini emekçilere ödetiliyor!  Türkiye Gelir Eşitsizliğinde Avrupa Birincisi! AKP iktidarı döneminde zenginliğine zenginlik katan beşli çetelerden, ballı ihalelerden zenginleşen, çift maaşla saltanat sürenlerden tasarruf edilmezken, maaşı her geçen gün eriyen memurdan tasarruf ediliyor. Sonra ülkemiz gelir dağılımı adaletsizliğinde Avrupa birincisi haline geliyor!” ifadelerini kullandı.

Ballı İhaleleri Görmezden Gelmeyin!

Özgür Karabat açıklamalarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de seslendi; “Enflasyonun sebebini vatandaşa, bütçe açığının nedenini de memurlara yüklemek adaletsizlik değil midir? Yüz milyarlık ballı ihaleleri neden görmezden geliyorsunuz da memurun ekmeğinden tasarrufa gidiyorsunuz? Kur Korumalı Mevduat sisteminin, Merkez Bankası ve Hazine’ye faturası en az 1,2 trilyon lira; ancak Şimşek, bu faturanın nasıl azaltılacağına dair bir plan sunmuyor. Memurun haklarından keseceği kaynağı KKM’ye ve bir avuç zengine aktarmayı taahhüt ediyor.”

Tasarrufun sadece harcama kısıtlaması ile olamayacağını belirten CHP’li Karabat; “Başta yap işlet devret olmak üzere kamuya büyük yük getiren ihaleler baştan incelenmeli, buraya haksız yere aktarılan milyarlar faiziyle geri alınmalıdır.” dedi.

Akkuyu’da 35 Milyarlık Yük!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, tasarruf İçin Şimşek’e adreste gösterdi!

Karabat “Akkuyu Nükleer Santrali’nde Ruslara kilovatsaat başına verilen alım garantisi 12,3 sent oldu. Dünyada ortalama nükleer fiyatı 4-5 sent civarında. Önümüzdeki 15 yıl boyunca Rusya’ya en az 35 milyar dolar ödeme yapmak zorundayız. Mehmet Şimşek samimiyse bu anlaşmayı iptal edip yeni anlaşma yapsın. Mehmet Şimşek istiyorsa kendisine çift maaş alan AKP’lilerin listesini verelim. Onları da bir zahmet görevden alsın.” diyerek konuşmasını sonlandırdı. (Cumhuriyet Halk Partisi)

Gündemi takip etmek için internet sitemizdeki diğer haberlere göz atabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.