İnciden “İnce” Taneler

İnciden “İnce” Taneler

Asena Baysa

01-03-2024 15:26
1 Mart 2024 15:26
İnciden “İnce” Taneler

Hapishaneden çıktıktan sonra hayatını yeniden kurmaya çalışan bir adamın hikayesini konu eden Yılmaz Erdoğan’dan İnci Taneleri kısa sürede tüm kategorilerde birinci oldu.

Gündem olan Yılmaz Erdoğan’dan İnci Taneleri izleyiciler tarafından çok beğenilse de dizinin sadece konusu değil, Hazar Ergüçlü’nün oynadığı Dilber rolü gündem oldu.

Yılmaz Erdoğan, Hazar Ergüçlü, Selma Ergeç, Kubilay Aka başta olmak üzere başarılı oyuncuların yer aldığı dizinin tanıtımı Dilber rolünü canlandıran Hazar Ergüçlü’nün dansı ile yapıldı.

Dizinin birinci bölümü yayınlamadan dansıyla dillerden düşmeyen Dilber’in kıyafeti satışa sunuldu. Daha sonra Ankara’da pavyon dansı kursu açılarak, sosyal medya kullanıcıları Dilber elbisesi ile dans ederek akım başlattılar.

Gençlerimizin örnek aldığı Dilber karakteri büyük eleştirilere neden oldu. Bizlere yıllardır ekranlarda izletilen ve uzun sezonlar devam eden kadının erkeği, erkeğin kadını aldattığı, şiddet içerikli, erken evliliklerin yer aldığı, kadının ezildiği, erkeğin dövüldüğü sonra da övüldüğü mafyatik bir çok dizi gibi Yılmaz Erdoğan’dan İnci Taneleri de ekranlara çok hızlı giriş yaptı.

Dizinin konusundan çok Dilber karakterinin kıyafetleriyle ve dansıyla ilgilenen bir toplum olarak ilk bölümde on sekiz milyon izlenme kazanan İnci Taneleri, beğeniyle takip edilmeye devam ediyor. Neredeyse her bölümde mutlaka Dilber’in bir dansına maruz kaldığımız diziyi ailecek belki de çocuklarıyla izleyen kesimde mevcut. Televizyonda bizlere sunulan, örnek olarak gösterilen dram hikayesi gibi görünen fakat çeşitli mesajlar veren dizinin konusuna odaklanmak yerine farklı yerlere odaklanarak popülerleştirdiğimiz bu sistemde İnci tanelerinin reyting rekorları kırmasına şaşırmamak gerek.

Türk toplumu olarak severek izlediğimiz dizilerde kendi hayatlarımızdan birer parça olarak yakaladığımız anlar mı desem yoksa dram mı seviyoruz desem bilemedim ama izleyici kitlesi değişmeden senaristlerinde senaryolarını değiştirmeye niyeti yok.

Yabancılardan uyarlamak yerine özellikle gençleri ve çocukları göz önüne alarak daha fazla iyi içerikler üretilmesi ve toplumun artık şiddetten, alışmışlıktan uzak farkındalık yaratan dizileri talep etmemizi diliyorum.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.