Ülkemizde Her Şey Bizim İçin Önemli

Ülkemizde Her Şey Bizim İçin Önemli

İlkim Bayraktar

29-02-2024 16:06
29 Şubat 2024 16:06
Ülkemizde Her Şey Bizim İçin Önemli

Türkiye’de andımızın okutulması kaldırıldı. Toplum olarak bir sabah uyandığımızda ülkemizde artık andımız okutulmayacağını öğrendik ve bunun nedeni milliyetçi bir metin sayılmasıydı. Çeşitli kesimlerce faşist yorumlar içeren bir ant olarak nitelendirilmiştir. Aslında okutulması ve nesilden nesile aktarılması gereken bir metindir andımız. 2013 yılında Türkiye’de okullarda andımızın okunması uygulamasına son verildi. O günden sonra bir daha hiçbir yerde okutulmadı. Yapılması uygun olmayan bir şeyi normalmiş gibi bizlere lanse ettiler. Bu eseri kaldırırlarken yaptıkları savunma ise “Her sabah Türküm demekle Türk olunmaz.” cümlesiydi.

Alınan bu karar insanları çok şaşırtmıştı ilk tepkiler yağdı daha sonra ise her şey gibi bu verilen karara da alışıldı. Yanlış olan neydi? Alınan bu karar mı? yoksa insanların buna alışması mı?

Yaşanan onca duruma ve olaya karşı insanlar bir yerlerde andımızı okudular ve bundan gurur duydular.  Şu zamana baktığımız da ise artık günümüzde andımız okunmuyor ve yavaş yavaş unutuluyor. İnsanlar bize emanet edilen şeyleri unutmamalı ve sahip çıkmalı.

Yapılan savaşlar, verilen mücadeleler, yazılan eserler bunların hepsinin bir anlamı ve hikayesi var. Bunları unutmayalım ve unutturmayalım. Biz gençler olarak bize miras kalan şeylere sahip çıkalım.  Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin de kaldırılması ayrı bir sallantı yaratmıştı. Önce internet ortamında sonra da toplum ve aile merkezlerinin tabelalarından silinmişti. 4 Ekim 2012 tarihinde bir genelge yayınlandı. Bu genelgede, Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı merkezi gibi yerlerde T.C. ibaresinin kullanılmasına gerek olmadığı yönünde bir ifade kullanıldı. Gereksiz görülen T.C. ibaresi aslında Türk toplumunun bir simgesidir

İlk dönemde uygulanmayan bu genelge. Zamanla aile ve toplum sağlığı merkezlerinin tabelalarında T.C. Sağlık Bakanlığı ibaresi değiştirilmeye başlandı. Yapılan bu değişiklikler sonucu T.C. ibaresinin kaldırılmasına herkes tepki gösterdi. Yapılan bu tepki ve eylemler bana kalırsa fazla etkili olmadı ki hala T.C. ibaresini kullanmıyoruz.

Toplum olarak bize verilen değerlerin elimizden gitmesi üzücü bir durum. Yapılmış olan bu değişiklikler her zamanki gibi alışılmış bir düzen haline geldi ve bir yerden sonra kimse tepki göstermez oldu. Sonuç olarak ne olursa olsun tepki göstermekten korkmayalım, düşüncelerimizi açıkça söyleyelim.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.