Yediğiniz Ayazı Unutmayın

Yediğiniz Ayazı Unutmayın

Asena Baysa

01-02-2024 11:57
1 Şubat 2024 11:59
Yediğiniz Ayazı Unutmayın

Çarşıda, pazarda, markette, bakkalda hatta evden adımımızı attığımız an itibariyle cüzdanlarımız boşalmaya başlıyor.

Kış mevsiminde soğuk havalardan sosyalleşemediğimiz halde yaşadığımız ekonomik sıkıntıları, yaz mevsimi gelince geçirdiğimiz ayazı unutmadan hissedeceğiz bu gidişle. Kış mevsiminde harcamalarını alacağın eşyadan, giyeceğin kıyafetten kıs, yaz mevsiminde gideceğin yerden kıs. Kış aylarında doğalgaz faturası öde, yaz aylarında klima aç elektrik faturası çok gelsin. Kısır döngü içinde kışı da yazı da geçiriyoruz ama yediğimiz ayazı da sıcağı da unutuyoruz. Geçim derdi, gelecek kaygısı derken vatandaşın ortak sohbeti olumsuzluklar üzerine kurulu. Sorumluluklar da cabası. Kendin ettin kendin buldun derler ya hani belli bir kesim kendisi etmese de çoğunluğun ettiğini buluyor maalesef.

Evden dışarı adım attığın anda kahvaltısı, kahve içmesi, alışverişi derken ay sonu kredi kartının ekstresini incelerken buluyoruz kendimizi. Sahi kişisel zevklerimiz ne de güzel yok oluyor. Çoğunlukla dile getirilince “Eee kısacaksın tabi,” “Harcama sende”, “Boş masraf yapma” tarzında öneriler geliyor yaşama zevki olmayan bir kesimden. Haklılar da aslında ot gibi yaşamak, boşa zaman geçirmek ve kendini olduğun yerde döndürmek de seçenekler arasında. 360 derece dönmek ile 180 derece dönmeyi aynı sanmaları gibi.

Millet olarak kışı geçirip yediğimiz ayazı çok çabuk unutuyoruz. Yaz mevsiminde kışı, kış mevsiminde yazı özlememiz bunun çok anlaşılır dilden bir örneği. Tiryakisi “Ne ayazı” diyerek unutmasa da, hatta hatırlatıldığında dahi kabul etmese de biraz kin kimseyi dünyanın en kötüsü yapmaz, bunca kötülüğün arasında hiç yapmaz.

Son olarak kışı geçirip ödediğimiz doğalgaz faturasını unutmayalım. Gerçi artık geçmişte ödediklerimiz şimdiye göre komik kalsa da yıllar sonra ki bir kış mevsiminde şimdileri hatırlayıp “Neler atlattık ya” dememiz dileği ile…

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.