İçimizdeki İyiliği Öldürdüler

İçimizdeki İyiliği Öldürdüler

Asena Baysa

11-02-2024 14:10
11 Şubat 2024 14:11
İçimizdeki İyiliği Öldürdüler

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de, soğukta bekleyip üşümesin diye aldığı yolcu tarafından saldırıya uğrayan taksici Oğuz Erge hayatını kaybetti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüleri izlediğimde taksici Oğuz Erge yolcuya gülümseyerek “O maskeyi takarsan korkup almazlar, ama ben alırım, niye almayacağım. İnsanı bu havada sokakta mı bırakalım? Dışarısı buz gibi” diyor. Daha sonra taksici Oğuz Erge’ye 3 el kurşun sıkan saldırgan “Öyle herkese güvenme” diyor.

Yaşanan bu olaydan sonra ölen sadece taksici Oğuz Erge değil, içimizdeki iyi niyet duygusu oldu. Oğuz Erge’yi önce vurup sonrada “Öyle herkese güvenme” diyen saldırgan insanlığa güven hissini de öldürdü.

Sahi ne ara bu hale geldik? Ne zaman vicdan bu kadar uzaklaştı insanlıktan? Nefret ettim, ettik bu çağdan. Yazarken bile gözlerimin dolduğu, mantığımın almadığı, iyiliğin ve merhametin ne olduğunu sorgulatan olayın ardından bir de hayatını kaybeden Oğuz Erge’nin iki çocuk babası olduğunu öğrendim.

Bir film sahnesi olsa bu yaşanan, ki hala bizlere dizilerde sıkça dayatılan…Tepkiler yağardı, lanetler okunurdu. Gerçekten yazıklar olsun. Üstüne konuşması bile zor olan bu olayın ardından çoğu insan yolda kalana, yardım isteyene güvensiz yaklaşacaklarını söyleyerek tepkilerini dile getirdiler. İnsanlığımızı, içimizdeki iyiliği, vicdanı sorgulatan bu olaydan sonra taksici Oğuz Erge’nin ailesi için 4.000.000 TL toplanarak kızına teslim edildi. Yapılan bu yardımı duyduğumda keşke miktarının bilgisi verilmeseydi dedim. Öyle bir ikilemdeyiz ki artık insanlık olarak inşallah kıza bir şey olmaz, evlerine hırsız girmez diye şüphe duyar olduk. Kötü insanlar kadar iyilerin de olduğunu, fakat her iyiliğin için bir kötülük olduğunu unutmamak gerek. Maalesef duygularımı açık açık ifade edemesem de herkesin ettiğini bulmasını diliyorum.

Hayatını kaybeden Oğuz Erge’ye Allahtan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.