ÖLÜMSÜZ KADINLARIMIZA

ÖLÜMSÜZ KADINLARIMIZA

İlkim Bayraktar

11-02-2024 14:08
11 Şubat 2024 14:09
ÖLÜMSÜZ KADINLARIMIZA

Ülkemizde yaşanan olaylara hep sessiz kalıyoruz. Özellikle kadın hakları konusunda sesimizi çıkartırken tedirgin oluyoruz. Yaşanılan bir olayda karışamaya korkuyoruz “Ya eşiyse, ya babasıysa, abisidir bir şey olmaz uyarır” diye sustuğumuz her an bir kadın katlediliyor. Kadın bir kadını savunmalı, korumalıdır. Yapılan yanlışa dur demeliyiz. Daha kaç kemik kırılacak? Ya da kaç kadın katledilecek? Ülkemizde git gide artan kadın cinayetlerine son vermeliyiz. Bana garip gelen kısım bunlara dur demek yerine, hala televizyonlarda normalmiş gibi kadına şiddeti vurgulamaları, erkeklerin kadınları aldatmaları, bunları hep ön planda tutuyorlar. Güçlü olan bir kadını görmek ya da izlemek çok az.

Çocuk yaşta evlendirilen kızlar, kocasından korkan kadınlar… Bu tür hayat yaşayan insanların sesi olmalıyız. Kadın çok güçlü bir varlık, mesela bir kadın yüksek mevkide olabilir, iyi bir eş olabilir, her duygusunu kullanabilen, acılarını, yaşadıklarını göstermeyen bir insan olabilir ondan daha önemlisi anne olabilir.

Bir kadın olarak yolda gördüğümüz şiddet gören ya da itilip kakılan kadınların sesi olalım. Aman kocasıdır iki güne barışır, sussun otursun evinde, dinlesin kocasını demeyelim. “Kocasıdır severde döverde” demek yerine karşı duralım. Eskiden gelen bu tarz düşünceleri biz yıkalım. Bir kadın bu hayatta her şeyi yapabilir, isterse iyi bir kurumda çalışan, patron, eş, ya da anne bunları unutmayalım. “Kadın o arka planda kalır bir şey yapamaz” demek yerine gurur duyalım yaptıklarıyla ya da yapacaklarıyla, çünkü bir kadın isterse yapar.

Ülkemize baktığım zaman kadınlar sessiz ve arka planda. Eşi boşanmak istemediği için öldürülen kadınlar, kravat taktığı için iyi halden yararlanan adamlar, sevgilisi ayrılmak istemediği için öldürülen kızlar ya da yolda otobüste hiçbir şey yapmadan öldürülen kadınlar hepsinin birer umudu hayali vardı. Peki ya şimdi öldürülen onca kadının hakkı nerede? Adalet nerede? Mahkeme salonunda uzaklaştırma kararı olmasına rağmen, kadınlar eşleri tarafından öldürülüyor buna neden tepkisiz kalıyoruz?  Şey diyorlar mesela “Çok açık giyinmiş “, “Gözümüz kaydı öyle yürümeseydi” Peki kapalı olan bir kadın neden durup dururken öldürüldü. Buna bir açıklama var mıydı? Sanmıyorum. Ne kadar saçma bir zihniyet var ülkemizde, bir insan ya da bir kadın istediği gibi giyinebilir, istediği yere gidebilir, “Geç saatte dışarıda ne işi var” demek yerine kötü zihniyetlerimiz olmasa ülkemiz daha iyi bir yer haline gelebilir.

Bazen bir insan nasıl bu kadar cani, ya da bu kadar kötü zihniyetli olabilir diyorum. Unutmayalım öldürülen hiçbir kadınımızı. Yapılan her yanlışa dur diyelim, ses çıkartalım korkmadan. Çünkü biz kadınız ve güçlüyüz gücümüzün farkına varalım.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.